W każdej domowej biblioteczce powinno znaleźć się miejsce dla słownika ortograficznego. Po pierwsze dlatego, że nawet największym językowym znawcom zdarza się mieć problemy z poprawną pisownią. A po drugie z uwagi na chęć ciągłego doskonalenia się jednostki, chcącej się poprawnie wysławiać. Jeżeli w domu mieszka dziecko, warto zainwestować w ilustrowany słownik ortograficzny. Starszym przyda się natomiast rozbudowana wersja w postaci wielkiego kompendium wiedzy na temat zasad rodzimej pisowni.

Jak to napisać?

Uczeń współczesnej szkoły ma do dyspozycji Internet i pisownię poszczególnych słów może zatem sprawdzić bardzo szybko w sieci. Zadaniem rodziców i nauczycieli pozostaje mimo to zachęcanie do sięgania po tradycyjny słownik ortograficzny. Zaglądając do niego  systematycznie, dziecko uczy się korzystania z takich wydawnictw. Łatwiej zapamiętuje sprawdzane słowa, a dzięki pamięci wzrokowej przy okazji może też opanować pisownię innych, sąsiednich wyrazów. Z biegiem czasu coraz rzadziej ma wątpliwości, jak powinno pisać. Co więcej, trudności nie sprawiają mu nawet wyjątkowo wymagające słowa. Jako pierwszy słownik w życiu sprawdzi się wydanie ilustrowane, dzięki któremu dzieci w szkole podstawowej jeszcze szybciej zapamiętają pisownię powszechnie używanych wyrazów. Pomimo zawarcia w nim kolorowych obrazków, taki słownik ortograficzny wymaga znajomości alfabetu i pozwala rozwijać umiejętność wyszukiwania haseł nie tylko w słownikach, ale także w różnego rodzaju encyklopediach.

Kiedy przyda się tradycyjny słownik?

Tradycyjne słowniki drukowane należy traktować jako podstawowe źródło wiedzy na temat polszczyzny, pisowni czy odmieniania wyrazów. Wydawnictwa i aplikacje udostępniane w Internecie to natomiast dodatek. Są przydatne dorosłym obywatelom, ale dzieci nie powinny opierać się tylko na nich. Chociażby dlatego że słowniki internetowe:

– nie zawsze tworzone są przez profesjonalistów,

– mogą być niedostępne w przypadku braku zasilania czy awarii dostawcy Internetu,

– ograniczają się do jednego wpisanego słowa, rzadko pokazują jego odmianę.

A zatem na pierwszych etapach edukacji przyda się słownik ortograficzny, obok którego opłaca się postawić jeszcze słownik poprawnej polszczyzny, języka polskiego czy wyrazów bliskoznacznych. Bogate słownictwo to dowód wykształcenia i inteligencji, a znajomość zasad ortograficznych i gramatycznych stanowi fundament życia. W końcu to poprzez język człowiek komunikuje się z otoczeniem, wyraża siebie i może realizować swoje marzenia czy plany. Od najmłodszych lat dziecko warto zachęcać, by poważnie podchodziło do nauki ojczystej mowy oraz poprawnego pisania.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *